بستن
FA EN AR RU FR CHI

انتخاب کتاب برای کودکان

انتخاب کتاب برای کودکان


در اینجا نکات انتخاب کتاب برای کودک را برایتان آورده ایم. با ما همراه باشید.

– کتاب باید محتوایی خلاقانه داشته باشد و خواندن آن برای کودک، هیجان انگیز و جالب باشد. علاوه بر آن، باید وقوع اتفاق ها در داستان، سریع باشد؛ شخصیت های داستان باید به خوبی معرفی شده و برای کودک باور پذیر باشند. مشکلات و مسائل شخصیت های داستان باید مشابه مشکلات و مسائلی باشد که کودک در آن سن با آنها مواجه می شود.

– وجود صحبت های خنده دار و لطیفه های بامزه در لابه لای گفتگوهای شخصیت ها، ضروری است.

– تقسیم بندی کتاب باید به گونه ای باشد که خواندن کتاب را برای کودک، آسان کند. قلم و خط نوشته های کتاب باید به چشم کودکان آشنا باشد؛ این نکته به فهم و شناخت بیش تر کلمات توسط کودک کمک می کند.

– بهتر است کتاب با اطلاعات کمی شروع شود و تنها اطلاعات ضروری مانند اطلاعات کلی در مورد شخصیت اصلی داستان، اسامی و محل زندگی آنها در ابتدای کتاب آورده شده باشد. اطلاعات اضافی کودک را خسته می کند.

– قسمت پایانی کتاب هم بسیار مهم است. در انتها همۀ مشکلات و مسائل باید حل شده و کتاب پایان خوشی داشته باشد.

– تعداد صفحه های کتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کتاب هایی که هم نوشته و هم عکس دارند، باید بین ۲۵ و ۳۵ صفحه باشند و کتاب های مصور نباید بیش از ۱۶ صفحه باشند.

– کتاب با جلد مقاوم دوام بیشتری خواهد داشت. دقت کنید که گوشه های کتاب گرد باشند، که آسیبی به کودک وارد نکنند.

– داستان باید دارای محتوای آموزشی نیز باشد. یک داستان خوب باید به کودک نکات اخلاقی، فرهنگی و ارزش های مذهبی را به طور غیر مستقیم آموزش دهد. برای اینکه کودک آیندۀ موفق و شادی داشته باشد، باید قدرت دوست داشتن و مهرورزی را بشناسد.؛ دربارۀ صداقت، شجاعت، عدالت، حس همدردی با دیگران بیاموزد و تفاوت بین بد و خوب را از هم تمیز دهد.

– کتاب خوب برای کودکان باید شخصیت های داشته باشد که بتوانند در شرایط سخت قادر به تصمیم گیری درست شود. شجاعانه برای زنده ماندن و زندگی خود تلاش کرده و در تمام مراحل از اصول صحیح اخلاقی پیروی کنند.

 

منبع: koodakonline.com