بستن
FA EN AR RU FR CHI

نگهداری گیاه در منزل

نگهداری گیاه در منزل


 ۱) همیشه در منزل چهار نوع کود و سم رو داشته باشید.

الف) یک سم سیستماتیک یا تماسی حشرات مثل دیازینون یا مالاتیون یا کونفیدور یا پیرپیروکسی فن و یا غیره که البته دیازینون برای مصارف خانگی بهتر است.

ب) همیشه یک قارچ کش داشته باشید. مثل بنومیل ، مانکوزب یا توپسین یا هگزاکونازول یا تبوکونازول یا کوپراکسی کلراید یا هر نوع دیگه.

ج)  همیشه یک نوع کود کامل ان پی کا ۲۰/۲۰/۲۰  جهت تقویت داشته باشید و هم چنین کود آهن مثل سکوسترین.

د)  آب پاش و قیچی باغبانی و لوازم اولیه ی قلمه زدن.

۲) بخاطر داشته باشید بهترین روش پیشگیری از گیاهانتون پیشگیری هست نه درمان!

متاسفانه فرهنگ استفاده صحیح و منطقی سموم کشاورزی در ایران در بین عموم جا نیفتاده  و مردم از استفاده از این سموم به جهت پیشگیری دریغ می کنند و  به

همین دلیل مرتب  به مشکلاتی در زمینه نگهداری گیاهانشون بر می خورن ، و همیشه بین بد و بدتر، بدتر رو انتخاب می کنند.

اگر این سموم با دز پایین در وقت به جا به جهت پیشگیری استفاده بشه نه تنها مشکلی نداره بلکه زیان ناشی از خرابی گیاهانتون در اثر قارچ گرفتگی و خرابی بیشتر از زیان استفاده از سموم خواهد بود، چون در زمان درمان مجبور به استفاده ی مکرر  و با دز بالا خواهید بود که همه طرفه زیان بار خواهد بود.پس بهتره با پیشگیری به گیاهانتون کمک کنید نه با درمان.

اگر اواخر اسفند ماه در باغچه ی منازلتون سم پاشی کنید از وجود شته در بهار راحت خواهید بود.اگر از سم خاک استفاده کنید از وجود حشرات و کرم ها در خاک راحت خواهید بود.اگر از سموم قارچ کش استفاده کنید از پیدا شدن هر گونه قارچ مثل گندیدگی ها روی برگ ها و ساقه و غیره راحت خواهید بود

۳) گیاه مثل انسان یک جاندار است و نیاز به مراقبت دارد  همونطور که ما نیاز به واکسن برای پیشگیری داریم و در زمان دیدن کوچکترین علائم مریضی به پزشک مراجعه می کنیم و از دست دادن و نزدیک شدن به نزدیکانمون به جهت احتمال واگیر بیماری خودداری می کنیم در مورد گیاه هم همینطور هست و باید با دیدن اولین نشانه های بیماری احتمالی از بقیه جدا کنید تا به بقیه ی گیاهان سرایت نکند.

۴) برگ های سوخته و گندیده و زرد شده و خراب شده هرگز ترمیم نمی شوند. موندن اونها روی گیاه باعث آسیب دیدن بقیه می شود. پس در صورت مشاهده بلافاصله باید آنها را قطع کنیم،تا مانع از زرد شدن بقیه شود.

۵) خاک گیاه رو حتب الامکان عوض نکنیم . با تعویض خاک باعث شوک وارد کردن به ریشه  و در نتیجه خرابی احتمالی گیاه خواهیم شد. بجای تعویض می تونیم خاک رو تقویت یا در صورت افت سم پاشی و پاکسازی کنیم. تعویض خاک باید در شرایط ایده آل  و در فصل مخصوص به خودش اون هم در زمان نیاز مبرم انجام بشه. ضمنا منظور از تعویض خاک تعویض گلدان نیست. در صورت هوا نخوردن ریشه  و قالبی در آوردن گیاه از گلدان  و انتقال به گلدان دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد.

۶) موقع خرید گیاه تحقیق کنید متناسب با محلی که می خواین گیاه رو قرار بدید نوع گیاه رو انتخاب کنید تا به مشکلات نگهداری برنخورید.

۷) پس از خرید هر گیاه از هر کجا و ورود به منزل  ابتدا با سم قارچ کش  و با چند روز فاصله با سم حشرات سم پاشی کنید بعد به جمع گیاهان قدیمی ببرید تا در صورت وجود بیماری  باعث انتقال بیماری به بقیه نشه.

۸) با دیدن کوچکترین لکه ی سوختگی یا گندیدگی یا پیچیدگی  یا زردی یا شته یا شپشک یا نقطه ی سیاهی  یا هر نوع تغییرات جدید بلافاصله به فکر حل چاره ی اساسی باشید نه اینکه صبر کنید تا این بیماری انقدر زیاد بشه تا تمام گیاه رو فرابگیره بعد به فکر درمان، قبل از حاد شدن بیماری ، رفع مشکل خیلی راحت و سریع تر انجام میشه.

۹) این مطالب مهم در مورد همه ی  گیاهان بیرونی و آپارتمانی و کاکتوس و غیره صدق پیدا می کنه.یادتون باشه پیشگیری بهتر از درمان است.

     منبع : http://glassy-garden.com